ଜାଣିଛନ୍ତି, ସ୍କୁଲ ବସର ରଙ୍ଗ ହଳଦିଆ କାହିଁକି ? ଯଦି ଜାଣିନାହାନ୍ତି ତେବେ ଏବେ ଜାଣିନିଅନ୍ତୁ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆପଣ ଅନେକ ସ୍କୁଲ ବସ୍ ଦେଖିଥିବେ । ହେଲେ ଆପଣ କେବେ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରିଛନ୍ତି କି ସମସ୍ତ ସ୍କୁଲ ବସ୍ ହଳଦିଆ କାହିଁକି ? ନାଲି, ସବୁଜ କିମ୍ବା ନୀଳ କାହିଁକି ନୁହେଁ ? ଯଦି ଆପଣ ଏହା ଜାଣି ନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇବୁ ଏହା ସ୍କୁଲ ବସ୍ ର ରଙ୍ଗ ହଳଦିଆ କାହିଁକି ?

ସ୍କୁଲ ବସ୍ ପ୍ରଥମେ ଉନବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ ଉତ୍ତର ଆମେରିକାରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥିଲା । ଯେହେତୁ ସେହି ସମୟରେ କୌଣସି ମୋଟର ଯାନ ନଥିଲା, ଘୋଡା ଗାଡିଗୁଡି ମାନଙ୍କରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ସ୍କୁଲରୁ ଆଣିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିଲା ।

ଅବଶ୍ୟ, ବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀର ପ୍ରାରମ୍ଭରେ, ମୋଟର ଯାନଗୁଡିକ କାଠ ଏବଂ ଧାତୁରେ ନିର୍ମିତ ଘୋଡା ରଥ ଦ୍ୱାରା ବଦଳାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଅନ୍ୟ ମୋଟର ଯାନଠାରୁ ଭିନ୍ନ କରିବା ପାଇଁ କମଳା କିମ୍ବା ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗ ଦିଆଯାଇଥିଲା ।

ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ସ୍କୁଲ ବସ୍ ୧୯୩୯ ମସିହାରେ ଉତ୍ତର ଆମେରିକାରେ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବରେ ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା ​​। ପରେ ଭାରତ, ଆମେରିକା ଏବଂ କାନାଡା ସମେତ ବିଶ୍ୱର ଅନେକ ଦେଶରେ ସ୍କୁଲ ବସ୍ ର ରଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ ହଳଦିଆ ।

ସ୍କୁଲ ବସ୍ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ଅନୁଯାୟୀ ଘରୋଇ ସ୍କୁଲ ବସ୍ ର ରଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ ହଳଦିଆ ହେବା ଉଚିତ୍। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସ୍କୁଲ ବସ୍ ଆଗ ଏବଂ ପଛରେ ‘ସ୍କୁଲ ବସ୍’ ଲେଖାଯିବା ଉଚିତ ।

ବାସ୍ତବରେ, ଏହା ପଛରେ ଅନେକ କାରଣ ଅଛି । ୧୯୩୦ ମସିହାରେ ଆମେରିକାରେ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଏହା ପ୍ରମାଣିତ ହେଲା ଯେ ହଳଦିଆ ଆଖିରେ ଶୀଘ୍ର ଦେଖାଯାଏ ଏବଂ ବାକି ରଙ୍ଗ ମଧ୍ୟରେ ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗ ଉପରେ ମନୁଷ୍ୟର ଧ୍ୟାନ ପ୍ରଥମେ ପଡିଥାଏ । ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ହଳଦିଆରେ ବାକି ତୁଳନାରେ ୧.୨୪ ଗୁଣ ଅଧିକ ଆକର୍ଷଣ ରହିଛି ।

ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ସ୍କୁଲ ବସ୍ ର ରଙ୍ଗ ହଳଦିଆ ରଖାଯାଇଥାଏ, କାରଣ ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗ ଯୋଗୁଁ ବସ୍ ଟି ଦୂରରୁ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଏ । ହଳଦିଆ ବସ୍ ବର୍ଷା, ରାତି, ଦିନ କିମ୍ବା କୁହୁଡିରେ ମଧ୍ୟ ଅତି ସହଜରେ ଦେଖାଯାଏ ଏବଂ ଏହି କାରଣରୁ ଦୁର୍ଘଟଣା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ବହୁତ କମ୍ ଥାଏ ।