ଚାଇନା ନୁହେଁ ଏ ହେଉଛି ମେଡ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍, ଦେଖନ୍ତୁ ଲିଷ୍ଟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦେଶ ସୀମାରେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପ୍ରତି ତିକ୍ତତା ହେତୁ ଅନେକ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକ ଚାଇନାର ଉତ୍ପାଦ ତଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦେଶ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ଲୋକମାନେ ସେହି ଜିନିଷଗୁଡିକ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛୁକ ଯାହାକି ଭାରତରେ ନିର୍ମିତ ଏବଂ ଏହିପରି ଅର୍ଥନୀତିରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ | ଲୋକମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତୀୟ ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ ଏବଂ ବ୍ରାଣ୍ଡ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ଯାହା ଭାରତରେ ଅବସ୍ଥିତ | ଭାରତରେ ଅନେକ କମ୍ପାନୀ ଅଛି ଯାହାକି କିଛି ଭଲ ଫିଚର୍ସ ସହିତ ମୋବାଇଲ ନିର୍ମାଣ କରୁଛନ୍ତି |

ଭାରତୀୟ ମୋବାଇଲ୍ କମ୍ପାନୀ ଏବଂ ମେଡ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍

https://www.instagram.com/p/BvTLwK2Fkoi/

ମାଇକ୍ରୋମାକ୍ସ ଇନଫର୍ମାଟିକ୍ସ ହେଉଛି ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଫୋନ୍ ନିର୍ମାତା | ଏହା କମ୍ ମୂଲ୍ୟ ଏବଂ ଶସ୍ତା ହ୍ୟାଣ୍ଡସେଟ୍ ତିଆରି କରେ ଏବଂ ଏଲଇଡି ଟିଭି ଏବଂ ଟାବଲେଟ୍ ମଧ୍ୟ ତିଆରି କରେ | କମ୍ପାନୀର ମୁଖ୍ୟାଳୟ ହରିୟାଣାର ଗୁରୁଗ୍ରାମରେ ଅବସ୍ଥିତ | ୨୦୦୮ ରେ, କମ୍ପାନୀ ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ ବିକ୍ରୟ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲା |

https://www.instagram.com/p/B-wX6FsHg2U/

କାର୍ବନ ମୋବାଇଲ୍ ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ ଆସେସୋରିଜ୍ ସହିତ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍, ଟାବଲେଟ୍ ଏବଂ ଆସେସୋରିଜ୍ ତିଆରି କରେ | ଏହାର ମୁଖ୍ୟାଳୟ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଅବସ୍ଥିତ | ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ ବାଂଲାଦେଶ, ନେପାଳ, ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଏବଂ ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବ ଏବଂ ୟୁରୋପ ଭଳି ଦେଶରେ ବ୍ୟାପିଛି | କାର୍ବନ୍ ୨୦୦୯ ମସିହାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା | ପ୍ରସିଦ୍ଧ କାର୍ବନ ମଡେଲଗୁଡିକରେ ଟାଇଟାନିୟମ୍ S9 ପ୍ଲସ୍, କାର୍ବନ୍ V1, K9 ସ୍ମାର୍ଟ ପ୍ଲସ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ |

https://www.instagram.com/p/B9Ww_wWJ2Tl/

LAVA ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ୨୦୦୯ ରେ ଭାରତରେ ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା ​​| ଏହାର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ତଥା ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ହରିୟମ୍ ରାୟ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସଶକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ହାତରେ ସର୍ବୋତ୍ତମ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। CMR ରିଟେଲ ସେଣ୍ଟିମେଣ୍ଟ ଇଣ୍ଡେକ୍ସ ୨୦୧୮ ରେ ଲାଭା ‘ସବୁଠାରୁ ବିଶ୍ୱସ୍ତ ବ୍ରାଣ୍ଡ’ ଭାବରେ ସ୍ଥାନିତ ହୋଇଥିଲା | ଭାରତରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଡିଜାଇନ୍ ଏବଂ ଉତ୍ପାଦନ ସହିତ ଏହା ହେଉଛି ଏକମାତ୍ର କମ୍ପାନୀ |

https://www.instagram.com/p/Bxl3ilshUDi/

XOLO ହେଉଛି ଲାଭା ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ୍ର ଏକ ସହାୟକ କମ୍ପାନୀ | ଏହାର ମୁଖ୍ୟାଳୟ ନୋଏଡାରେ ଅବସ୍ଥିତ | XOLO X900 ପ୍ରଥମ କମ୍ପାନୀ ଭାବରେ ଇଣ୍ଟେଲ ସଞ୍ଚାଳକ ସହିତ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ଲଞ୍ଚ କଲା | ଏହା XOLO ବ୍ଲାକ୍ ଏବଂ XOLO Q ସିରିଜ୍ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଲାଭ କରିଛି |

https://www.instagram.com/p/_Zry3YxA3_/

YU ଟେଲିଭେଣ୍ଟର୍ସ ହେଉଛି ଏକ ଭାରତୀୟ ବ୍ରାଣ୍ଡ ଏବଂ ସିଆନୋଜେନ୍ ଇନ୍ ଏବଂ ମାଇକ୍ରୋମାକ୍ସ ଇନଫର୍ମାଟିକ୍ସ ଲିମିଟେଡର ଏକ ସହାୟକ କମ୍ପାନୀ | YU ମୁଖ୍ୟାଳୟ ହରିୟାଣାର ଗୁରୁଗ୍ରାମରେ ଅବସ୍ଥିତ | ମାଇକ୍ରୋମାକ୍ସ ସହ-ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ରାହୁଲ ଶର୍ମାଙ୍କର YU ରେ 99% ନିୟନ୍ତ୍ରଣକାରୀ ଅଂଶଧନ ଅଛି | YU ଟେଲିଭେନସର କିଛି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ମଡେଲ୍ ହେଉଛି YU Yunique 2, YU Yureka 2 ଏବଂ YU Ace |