Trending

ପଙ୍ଗପାଳକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତାରେ ଚାଷୀ, ହେଲେ ଏଠି ପଙ୍ଗପାଳ ଧରି ସରକାରଙ୍କୁ ଦେଲେ ମିଳିବ କିଲୋ ପିଛା ୨୦ ଟଙ୍କା





ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପଙ୍ଗପାଳ ଆକ୍ରମଣରେ ଭାରତ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ଅସୁବିଧାରେ ପଡିଛନ୍ତି। ପାକିସ୍ତାନରୁ ଭାରତକୁ ପ୍ରବେଶ କରୁଥିବା ପଙ୍ଗପାଳ ରାଜସ୍ଥାନ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ଫସଲକୁ ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି । ଏହି କାରଣରୁ କୃଷକମାନେ ବହୁ କ୍ଷତି ସହୁଛନ୍ତି । ପଙ୍ଗପାଳ ଆକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନ ଏକ ଉପାୟ ଖୋଜି ବାହାର କରିଛି । ପଙ୍ଗପାଳକୁ  ଧରି ସେମାନଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିବାକୁ ସରକାର କୃଷକମାନଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ଯାହାକି  କୁକୁଡ଼ା ଶସ୍ୟ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ କରାଯିବ। ଆଉ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଅତିରିକ୍ତ ରୋଜଗାର କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ।

ଦି ଡନରେ ପ୍ରକାଶିତ ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ଏହି ପାଇଲଟ୍ ସ୍କିମ୍ ସାରା ଦେଶରେ ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ପଙ୍ଗପାଳ ଧରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ଦିଆଯିବ। ଏହା ଗରିବ ଚାଷୀଙ୍କୁ ବହୁତ ଉପକୃତ କରିବ । ଧରାଯାଇଥିବା ପଙ୍ଗପାଳ  ଫାର୍ମ ପାଇଁ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବ । ଏହି ଯୋଜନା ପ୍ରଥମେ ପଞ୍ଜାବ ପ୍ରଦେଶର ଚକ୍ରା ଠାରେ ପାଇଲଟ୍ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇଥିଲା ଯେଉଁଠାରେ କୃଷକମାନଙ୍କୁ କିଲୋଗ୍ରାମ ପାଇଁ ୨୦  ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଇଥିଲା।

ପଙ୍ଗପାଳ ଆକ୍ରମଣ ଯୋଗୁଁ ପାକିସ୍ତାନର କୃଷକମାନେ ବହୁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛନ୍ତି। ହଜାର ହଜାର ହେକ୍ଟର  ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି। ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି ଯେ ଏକ ନୂତନ ପଙ୍ଗପାଳ ଦଳ ଇରାନ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମ ଆଫ୍ରିକାରେ ଅବସ୍ଥିତ ଦେଶ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିପାରନ୍ତି।

୨୦୧୮ ରେ, ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ଯୋଗୁଁ ଓମାନ ମରୁଭୂମିରେ ପଙ୍ଗପାଳ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ପ୍ରଜନନ କ୍ଷେତ୍ର ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା | ଏହା ପରେ ପଙ୍ଗପାଳ ଦଳ ୟମନ ଆଡକୁ ଗଲେ, ପରେ ସୋମାଲିଆ ଏବଂ ପୂର୍ବ ଆଫ୍ରିକୀୟ ଦେଶରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଇରାନ, ସାଉଦି ଆରବ ଏବଂ ୟମନରୁ ଆଉ ଏକ ଦଳ ବାହାରିଲା। ଏହି ଦଳ ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ଭାରତରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି। ଏହି ପଙ୍ଗପାଳର ଆତଙ୍କ ଯୋଗୁଁ ଭାରତ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନର କୃଷକମାନେ ଚିନ୍ତାରେ ପଡିଯାଇଛନ୍ତି ।


Tags

Related Articles

Back to top button
Close