ଲକଡାଉନରେ ଚାଲିଯାଇଛି କି ଆପଣଙ୍କ ଚାକିରୀ ? ତେବେ ଚିନ୍ତା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ, ସୁଯୋଗ ଦେଉଛନ୍ତି ସରକାର

 

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଚାକିରୀକୁ ନେଇ ଏବେ ସମସ୍ତେ ଚିନ୍ତାରେ ପଡିଯାଇଛନ୍ତି । ଅନେକ ଲୋକ ଡାଉନ୍ କାରଣରୁ ଚାକିରି ହରାଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଅନେକ ଲୋକ ଚାକିରି ଖୋଜୁଛନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଶ୍ରମ ଓ ରୋଜଗାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ତାଲା ପଡ଼ିଥିବା ବେଳେ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ନ୍ୟାସନାଲ କ୍ୟାରିୟର ସର୍ଭିସ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ (ଏନସିଏସ୍) ଅଧୀନରେ ୭୬  ଅନ୍ଲାଇନ୍ ଚାକିରି ମେଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ମେଳାର ଆୟୋଜନ କରାଯିବ। ମୋଟାମୋଟି ଭାବେ, ଏନ୍ସିଏସ୍ ଅଧୀନରେ ୭୩ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ଚାକିରି ଦିଆଯାଇଛି।

ଏକାସାଙ୍ଗରେ, ଏପରି ଅନେକ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି, ଯାହାର ପ୍ରତିଭା ସେମାନଙ୍କୁ ଏକ ସଠିକ୍ ଦିଗ ଦେଇ ଉନ୍ନତ କରାଯାଇପାରିବ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଦକ୍ଷାତ ଅନୁଯାଇ ଏକ ଉତ୍ତମ ଚାକିରି ମଧ୍ୟ ଯୋଗାଇଦିଆଯାଇପାରିବ , ତେଣୁ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ଆମେ TCS କମ୍ପାନୀ ସହିତ ମିଳିତ ଭାବେ ଅନ୍ଲାଇନ୍ କ୍ୟାରିୟର ଦକ୍ଷତା ତାଲିମ ଆରମ୍ଭ କରିଛୁ ।

ଏଥିରେ ଶିଳ୍ପର ଚାହିଦା ଅନୁଯାୟୀ ଲୋକଙ୍କୁ ତାଲିମ ଦିଆଯିବ । ଏଥିରେ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱର ବିକାଶ, କର୍ପୋରେଟ୍ ଶୈଳୀ , ଉପସ୍ଥାପନା ଶୈଳୀର  ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯିବ । ଏହି ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ହିନ୍ଦୀ ଏବଂ ଇଂରାଜୀରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ । ଏଥିପାଇଁ www.ncs.gov.in ରେ ଅଧିକ ସୂଚନା ମିଳିପାରିବ ।

ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସହିତ ଜଡିତ ଜଣେ  ଅଧିକାରୀଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଚାକିରି ଖୋଜୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଏକ ଭିଡିଓ ପ୍ରୋଫାଇଲ୍ ମଧ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଉଛି ଯାହାଦ୍ୱାରା କମ୍ପାନୀମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଗୁଣବତ୍ତା ଅନଲାଇନରେ ଦେଖିପାରିବେ, ଏଥିପାଇଁ HIREMEE ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ସହିତ ଏକ ସହଭାଗିତା ହୋଇଛି । ଜାତୀୟ କ୍ୟାରିୟର ସେବା ଅଧୀନରେ ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ ମାଗଣା କରାଯାଉଛି । ତାହା ହେଉଛି, ତାଲିମ, ଧନ୍ଦାମୂଳକ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ କରିବା, ଚାକିରି ଲିଙ୍କ୍ ଯୋଗାଇବା, ଭିଡିଓ ପ୍ରୋଫାଇଲ୍ ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ଚାର୍ଜ ନିଆଯାଏ ନାହିଁ । ତେଣୁ ଯଦି କେହି ଚାକିରି ଖୋଜିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ସେ NCS ପୋର୍ଟାଲରେ ନିଜର ପ୍ରୋଫାଇଲ୍ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିପାରିବେ ।