ଟଙ୍କା ପାଇଁ ଚିନ୍ତିତ ହୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ, ପ୍ରତିଦିନ ୪୮ ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରି ପାଆନ୍ତୁ ୧ କୋଟି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା ମହାମାରୀ ସମୟରେ ସମସ୍ତେ ଟଙ୍କା ପାଇଁ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି । ଅନେକେ ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ଆସେ ଯେ ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ତାଙ୍କ ପରିବାରର କଣ ହେବ । ତେଣୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଜୀବନ ବୀମା ନିଗମ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (LIC) ର ଏକ ଯୋଜନା ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯାହା ଆପଣଙ୍କର ସମସ୍ତ ଚିନ୍ତାକୁ ଦୂର କରିପାରିବ । ଏହା ଅଧୀନରେ ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ୪୮ ଟଙ୍କା ଜମା କରି ୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ ।

ଆମେ LIC ର ଟର୍ମ ବୀମା ଯୋଜନା ବିଷୟରେ କହୁଛୁ । ଟେକ୍ ଟର୍ମ ହେଉଛି ଏକ ସୁରକ୍ଷା ଅନଲାଇନ୍ ଟର୍ମ ବୀମା ପଲିସି, ଯାହା ପଲିସିଧାରୀଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଆର୍ଥିକ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଗାଇଥାଏ । ଏହା କେବଳ ଅନଲାଇନରେ କିଣାଯାଇପାରିବ । ଏହି ଯୋଜନାର ସଂଖ୍ୟା ହେଉଛି ୮୫୪ ଏବଂ UIN ସଂଖ୍ୟା ହେଉଛି 512N333V01 । ଏହାର ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଯଦି ପଲିସିଧାରୀ ପରିପକ୍ୱତା ଅବଧି ପୂର୍ବରୁ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରନ୍ତି , ତେବେ ତାଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ସମସ୍ତ ରାଶି ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥାଏ । ଏହା ଦୁର୍ଘଟଣାଜନିତ ମୃତ୍ୟୁ ସମେତ ଯେକୌଣସି ପ୍ରକାରର ମୃତ୍ୟୁକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରେ । କିନ୍ତୁ ନୀତି ଆପଣେଇବା ପରେ ଏକ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆତ୍ମହତ୍ୟାକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇ ନାହିଁ ।

ଆପଣ ଏହି ଯୋଜନା ଅଫଲାଇନ୍ ନୁହେଁ କେବଳ ଅନଲାଇନ୍ କିଣି ପାରିବେ । ଅନ୍ଲାଇନ୍ କିଣିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ LIC www.licindia.in ର ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟ୍ କୁ ଯିବାକୁ ପଡିବ । ଏବଂ ସମସ୍ତ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ପଡିବ, ଦେୟ ଦେବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ଠିକଣାରେ ଯୋଜନା ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଗ୍ରହଣ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡିବ । ନେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍, ଡେବିଟ୍ କାର୍ଡ, କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ, AMEX କାର୍ଡ, UPI, IMPS କିମ୍ବା ଯେକୌଣସି ଇ-ୱାଲେଟ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରିମିୟମ୍ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇପାରିବ । କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ ମାଧ୍ୟମରେ ଦେୟ ଉପରେ, ତୁମ ପ୍ରିମିୟମ୍ ଉପରେ ଆଧାର କରି ଆପଣଙ୍କୁ ଅତିରିକ୍ତ ସୁବିଧା ଦେୟ ମଧ୍ୟ ଦେବାକୁ ପଡିବ ।

ଯଦି ଆପଣ ୩୦ ବର୍ଷ ପାଇଁ ୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର LIC ଟେକ୍ ଟର୍ମ ପ୍ଲାନ୍ ନିଅନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଜିଏଷ୍ଟି ସହିତ ବାର୍ଷିକ ୯ ,୯୧୨ ଟଙ୍କା ପ୍ରିମିୟମ ଦେବାକୁ ପଡିବ । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଯଦି ଆପଣ ୧ କୋଟି ଟଙ୍କାର କଭର ନିଅନ୍ତି, ତେବେ ବାର୍ଷିକ ପ୍ରିମିୟମ ୧୭ ,୪୪୫ ଟଙ୍କା ହେବ । ଅର୍ଥାତ୍ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରତିଦିନ ୪୮ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିବ ।