Trending

ବାତ୍ୟା ନିସର୍ଗକୁ ନେଇ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର-ଗୁଜରାଟରେ ହାଇ ଆଲର୍ଟ , ନିୟୋଜିତ ହେଲେ NDRF ଦଳ





ମୁମ୍ବାଇ: ଗୋଟିଏ ପଟେ ସମଗ୍ର ଦେଶ କରୋନା ସଙ୍କଟ ସହ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିବା ବେଳେ  ଅନ୍ୟ ପଟେ ପ୍ରକୃତି ତାର ତାଣ୍ଡବ ଜାରି ରଖିଛି । ବଙ୍ଗଳା ଓ ଓଡ଼ିଶାରେ ଆମ୍ଫାନର ବିନାଶ ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପଶ୍ଚିମ ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ  ନିସର୍ଗ ଧକ୍କା ଦେବାକୁ ଯାଉଛି। ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବାତ୍ୟାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ପାଲଘର ସମେତ ଅନେକ ଜିଲ୍ଲାରେ NDRF ର  ଉଦ୍ଧାରକାରୀ ଦଳଙ୍କୁ  ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇଛି ।

ସାଇକ୍ଲୋନ୍ ଆମ୍ଫାନ୍ ଅପେକ୍ଷା ସାମାନ୍ୟ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇପାରେ ନିସର୍ଗ | ଆରବ ସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟ ବାତ୍ୟା ନିସର୍ଗ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୧୧ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ  ଉତ୍ତର ଦିଗକୁ ଗତି କରୁଛି ଏବଂ ମୁମ୍ବାଇ ଠାରୁ ୪୩୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ରହିଛି  | ଏହି ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ଜୁନ ୩ ରେ ହରିହରେଶ୍ୱର ଏବଂ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ରାୟଗଡର ଦାମନରେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଫଳ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ।

ଜୁନ୍ ୨ ସୁଦ୍ଧା ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଉତ୍ତର ଏବଂ ଗୁଜୁରାଟର ଦକ୍ଷିଣ ଅଞ୍ଚଳରେ ଧକ୍କା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।  ଜୁନ୍ 3 ରେ ଘଣ୍ଟାପ୍ରତି ୧୨୫  କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ପବନ ବହିପାରେ।  ଗତ ମାସରେ ପୂର୍ବ ଉପକୂଳରେ ଆସିଥିବା ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ଆମ୍ଫାନ ସମୟରେ ପବନର ବେଗ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୧୮୦  କିଲୋମିଟର ଥିଲା।

ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାର ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ଏହାର ଆଖପାଖ ଜିଲ୍ଲାରେ ରେଡ ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରାଯାଇଛି । ସରକାର ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏନଡିଆରଏଫ ଟିମର ଦଶ ୟୁନିଟ୍ ନିୟୋଜିତ କରିଛନ୍ତି। ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେଙ୍କ ସହ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ପ୍ରସ୍ତୁତିର ତଦାରଖ କରିଥିଲେ ଏବଂ ସମସ୍ତ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିଥିଲେ।

ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳ ପ୍ରଭାବିତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି, ଯଦିଓ ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଫଳ କେଉଁଠାରେ ହେବ ତାହାର ପ୍ରକୃତ ସ୍ଥାନ ସ୍ଥିର କରାଯାଇ ନାହିଁ। ଏହା ଥାନେ, ରାଇଗଡ, ରତ୍ନାଗିରି ଏବଂ ସିନ୍ଧୁଦର୍ଗ ପରି ମୁମ୍ବାଇର ସଂଲଗ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଆସିପାରେ ଏବଂ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରବଳରୁ ଅତି ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ନେଇ ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛି । ତେଣୁ ଉଭୟ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ ଗୁଜରାଟ ସରକାର ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ନିମ୍ନମାନର ଅଞ୍ଚଳରେ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇ ନିରାପଦ ସ୍ଥାନକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।


Tags

Related Articles

Back to top button
Close