OdiaTrending
Trending

ଜାଣନ୍ତୁ, ଡିପ୍ରେସନ କଣ, କଣ ଏହାର ଲକ୍ଷଣ ? କଣ ପାଇଁ ମନକୁ ଆସେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଭଳି ବିଚାର ?

ମୁମ୍ବାଇ: ବଲିଉଡ ଅଭିନେତା ସୁଶାନ୍ତ ସିଂ ରାଜପୁତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଚକିତ କରିଦେଇଛି। ସମସ୍ତଙ୍କ ମନରେ କେବଳ ସେଇ ଗୋଟିଏ ପ୍ରଶ୍ନ ? ମାତ୍ର ୩୪ ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ସୁଶାନ୍ତ କେଉଁ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଦେଇ ଗତି କରୁଥିଲେ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଭଳି ଚରମ ନିଷ୍ପତି ନେଲେ। ପୋଲିସର ସୂଚନାନୁସାରେ, ସୁଶାନ୍ତ ଗତ ମାସ ଧରି ଡିପ୍ରେସନରେ ଥିଲେ ଏବଂ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିଲେ ।

ତେବେ ଉଦାସୀନତା କ’ଣ, ଯାହାକୁ ନେଇ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଭଳି ଚରମ ନିଷ୍ପତି ନେଇଥାନ୍ତି ଏବଂ ଆମେ ଏହାକୁ କିପରି ଚିହ୍ନଟ କରିପାରିବା ।

ଉଦାସୀନତାର କାରଣ କଣ ?

ଉଦାସୀନତା ହେଉଛି ଏକ ମାନସିକ ବିକୃତି ଯାହା ଏକ ଗୁରୁତର ମାନସିକ ରୋଗ ଅଟେ । ଏଥିରେ, ବ୍ୟକ୍ତି ଅବସାଦଗ୍ରସ୍ତ ରହିଥାଏ ଏବଂ ନକାରାତ୍ମକ ଚିନ୍ତାଧାରା ସବୁବେଳେ ତାଙ୍କ ମନରେ ଆସେ । ଅନେକ ଥର ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ପରିସ୍ଥିତି ସାମ୍ନାରେ ଏତେ ଅସହାୟ ଅନୁଭବ କରେ ଯେ ସେ ନିଜ ଜୀବନ ଶେଷ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଚିନ୍ତା କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଥାଏ ।

ଉଦାସୀନତା ଭିତରକୁ ଯିବାର ଅନେକ କାରଣ ଥାଇପାରେ । ଯଦି ପରିବାରର କେହି ଅବସାଦରେ ଥିଲେ, ପିଲାଦିନ, ମସ୍ତିଷ୍କ ଗଠନ, ଚିକିତ୍ସା ଅବସ୍ଥା, ଡ୍ରଗ୍ ଅଭ୍ୟାସ, ଘନିଷ୍ଠଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ସମ୍ପର୍କରେ ସମସ୍ୟା, ଉପଯୁକ୍ତ ଜିନିଷର ଅଭାବ, ଚାକିରିରେ ସମସ୍ୟା, କୌଣସି ଦୁର୍ଘଟଣା ​​ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଉଦାସୀନତାକୁ ନେଇଥାଏ ।

ଉଦାସୀନତାର ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ କ’ଣ?

ଉଦାସୀନତା ହେତୁ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱର ଅନେକ ପ୍ରକାରର ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ । ସବୁବେଳେ ଚିନ୍ତିତ ଏବଂ ଅସହାୟ ଅନୁଭବ କରିବା, କ୍ରୋଧିତ, ମନୋବଳ ବିକୃତି, ମନରେ ନକାରାତ୍ମକ ଚିନ୍ତାଧାରା, ଉଦାସୀନତା ଅନୁଭବ କରିବା, କୌଣସି ଜିନିଷ ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହୀ ନହେବା, ଅତ୍ୟଧିକ ଥକ୍କାପଣ ,ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ହେଉଛି ଉଦାସୀନତାର ଏକ ସାଧାରଣ ଲକ୍ଷଣ ।

ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଅତ୍ୟଧିକ ଚାପରେ ଥାଆନ୍ତି,ସେତେବେଳେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଚିନ୍ତା ଉଦାସୀନ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଠାରେ ଆସିବା ଆରମ୍ଭ କରେ । କେତେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହି ଚିନ୍ତାଧାରା ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏତେ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହୁଏ ଯେ ସେମାନେ ନିଜ ଜୀବନକୁ ଶେଷ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ପଛାଇନଥାନ୍ତି ।

ଚିକିତ୍ସା କ’ଣ?

ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ କୌଣସି ମାନସିକ ସମସ୍ୟାକୁ ରୋଗ ବୋଲି ଭାବନ୍ତି ନାହିଁ ଏବଂ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତି। ଏହି କାରଣରୁ ଡିପ୍ରେସନର ସମସ୍ୟା ପିଲାମାନଙ୍କଠାରୁ ବୃଦ୍ଧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି । ଯେତେବେଳେ କ୍ରମାଗତ ନକାରାତ୍ମକ ଏବଂ ନିଜକୁ ଆଘାତ କରିବାର ଚିନ୍ତା ଥାଏ, ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରାଯିବା ଉଚିତ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଘନିଷ୍ଠ ବନ୍ଧୁ କିମ୍ବା ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସହିତ ତୁମର ସମସ୍ୟା ବିଷୟରେ କଥା ହେବା ଉଚିତ୍ ।

ଉଦାସୀନତା ଭୋଗୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଏକୁଟିଆ ରହିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଏହି ସମୟରେ ସାଧାରଣ ଲୋକ ମଧ୍ୟ ବେଳେବେଳେ ତାଲା ପକାଇ ମାନସିକ ସନ୍ତୁଳନ ହରାଇ ବସିଥାନ୍ତି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଅବସାଦରେ ପୀଡିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ସମୟ ଏକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜଠାରୁ କମ୍ ନୁହେଁ । ଆପଣଙ୍କର ସାଙ୍ଗ ଏବଂ ପରିବାର ସହିତ ନିରନ୍ତର ସମ୍ପର୍କ ରଖନ୍ତୁ, ଆପଣଙ୍କର ସମସ୍ୟା ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବରେ ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ସାହାଯ୍ୟ ନିଅନ୍ତୁ । ଏକାକୀତାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ବହି ପଢନ୍ତୁ , ଯୋଗ କରନ୍ତୁ, ମଦ୍ୟପାନ ଏବଂ ଡ୍ରଗ୍ସ ସେବନ ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ ।

Tags

Related Articles

Back to top button
Close