Trending

ସୋମବାରଠାରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟିରେ ଗଡିବ ମୋ ସାଇକେଲ

 

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଭୁବନେଶ୍ୱର ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଖୁସିର ଖବର  ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଭୁବନେଶ୍ୱର ରେ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ମୋ ସାଇକେଲ ସୁବିଧା  କ୍ୟାପିଟାଲ୍ ସିଟିରେ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ ରିଜିଅନ୍ ସହରୀ ପରିବହନ (CRUT) ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ମୋସାଇକେଲ୍, ପବ୍ଲିକ୍ ବାଇକ୍ ସେୟାରିଂ (ପିବିଏସ୍) ସିଷ୍ଟମ ସୋମବାର ଠାରୁ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିବ | MoCycle ସେବାକୁ ପୁନ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ କ୍ରମାଗତ କ୍ୟାପିଟାଲ ସିଟି ତରଫରୁ  ଅନୁରୋଧ ଥିଲା କାରଣ ଏହା ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ବଜାୟ ରଖିବା ଏବଂ ଘର ଭିତରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ମେଣ୍ଟାଇବା ପାଇଁ ମୋ ସାଇକେଲ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ   ଜୁନ୍ 30 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାଇକେଲ ଚାଳକମାନେ ମାଗଣା ଯାତ୍ରା କରିପାରିବେ |

ମହାମାରୀ ବଢ଼ୀବା ସହିତ ସାଇକେଲ ଚଲାଇବା ଆମର ଶାରୀରିକ ଏବଂ ମାନସିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକୁ ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ଏକ ସୁରକ୍ଷିତ ଉପାୟ।  ନାଗରିକମାନେ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ଅସୀମିତ ମାଗଣା ଯାତ୍ରା କରିପାରିବେ |  ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ଆପଣ ସାଇକେଲକୁ ଲଗ ଇନ କରିବେ  ପ୍ରଥମ 30 ମିନିଟ୍ ଆପଣ ଙ୍କ ପାଇଁ  ମାଗଣା ରହିବ |  ଏହି ସୁବିଧାରେ ସମସ୍ତେ ଉପକୃତ ହେବେ  ବୋଲି CRUT ର ଜେନେରାଲ ମ୍ୟାନେଜର ଦୀପ୍ତି ମହାପାଟ୍ରୋ କହିଛନ୍ତି।

ଭୁବନେଶ୍ୱର ରେ 300 ଟି ମୋ ସାଇକେଲ (Yulu & Yaana) ସହିତ ଆରମ୍ଭ କରିବ ଏବଂ ସହରର 50 ଟି ପ୍ରାଥମିକତା PBS ଷ୍ଟେସନରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ |  MoCycle ର ସଫା କରିବା ଏବଂ ଡିଜେନ୍ସିଫିକେସନ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ପଦ୍ଧତି ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରତିଦିନ କରାଯିବ ସଫା କରାଯିବ | ଜଣେ ଆରୋହୀ ଥରେ ସାଇକେଲ ଚଳାଇ ସାରିବା  ପରେ, crut ତରଫରୁ ସାଇକେଲକୁ  ସାନିଟାଇଜଡ୍ ସହିତ ବଦଳାଯିବ |  ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସାଇକେଲ ସାନିଟାଇଜ୍ ହୋଇଛି କି ନାହିଁ ତାହା ବ୍ୟବହାର କରିବା ପୂର୍ବରୁ ନାଗରିକମାନେ ଆପରେ ଯାଞ୍ଚ କରିପାରିବେ।  ସାଇକେଲ ଚଲାଇବା ସମୟରେ ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ମାସ୍କ ଏବଂ ଗ୍ଲୋଭସ୍ ପିନ୍ଧିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛି

 

Tags

Related Articles

Back to top button
Close