OdiaTrending
Trending

ଲକ ଡାଉନରେ ରେକର୍ଡ, ତିନି ମାସରେ ୮୦ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଲା ପାର୍ଲେ ଜୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ମାର୍ଚ୍ଚ ରୁ ଜୁନ୍ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଲେ ଜୀ ବିସ୍କୁଟ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ୧୯୩୮ ପରଠାରୁ ଦେଶରେ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ପାର୍ଲେଜୀ ଗତ ତିନି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ନୂତନ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ।

ପାଞ୍ଚ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି
ପାର୍ଲେ ଜୀ ହେଉଛି ଦେଶରେ ସର୍ବୋତ୍ତମ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ବିସ୍କୁଟ ବ୍ରାଣ୍ଡ । ଯଦିଓ ପାର୍ଲେ ପ୍ରଡକ୍ଟ କମ୍ପାନୀ ବିକ୍ରି କେତେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିନାହାନ୍ତି , କିନ୍ତୁ ମୋଟ ବଜାର ଅଂଶ ପାଞ୍ଚ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ୮୦ ରୁ ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ଅଭିବୃଦ୍ଧି କେବଳ ପାର୍ଲେ ଜୀ ବିକ୍ରୟରୁ ଆସିଛି। କମ୍ପାନୀର ମୁଖ୍ୟ ହେଡ ମାୟାନକ ଶାହା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଅବିଶ୍ୱସନୀୟ ।

ମୂଲ୍ୟ ଏକ ବଡ଼ କାରଣ
ଲକ ଡାଉନ ସମୟରେ ଲୋକମାନେ ଏହି ବିସ୍କୁଟକୁ ଅଧିକ ପସନ୍ଦ କରିଥିଲେ । କାରଣ କାମ ମୂଲ୍ୟ ହେତୁ ଏହା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ସର୍ବାଧିକ ଉପଲବ୍ଧ ଥିଲା । ଏହି ସମୟରେ, ପାର୍ଲେ ଜୀ ଅଭାବୀ ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବାଧିକ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଏଥି ସହିତ, ଦୂର ଗ୍ରାମ ଏବଂ ସହରଗୁଡିକରେ ଏହାର ଉପଲବ୍ଧତାକୁ ଲକ୍ଡାଉନ୍ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଦିଆଯାଇନଥିଲା । ବିସ୍କୁଟ ଶେଷ ହେବାର ସାତ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଖୁଚୁରା ଆଉଟଲେଟକୁ ପଠେଇ ଦିଆଯାଉଥିଲା । ଯେଉଁମାନେ ରୁଟି କିଣି ବା ପାଇଁ ଅସମର୍ଥ ହେଉଥିଲେ , ସେମାନେ ପାର୍ଲେ ଜି କିଣୁଥିଲେ ।

ସାରା ଦେଶରେ ୧୩୦ କାରଖାନା
ପାର୍ଲେ ପ୍ରଡକ୍ଟରେ ସମୁଦାୟ ୧୩୦ ଟି କାରଖାନା ଅଛି, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୧୨୦ ଟି କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଉତ୍ପାଦିତ ହେଉଥିଲା । ଯାହା ବିସ୍କୁଟ ଶିଳ୍ପରୁ ଆୟର ଏକ ତୃତୀୟାଂଶ ରୋଜଗାର କରିଥାଏ ।

Tags

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close