OdiaTrending

ଶାହରୁଖ ଖାନଙ୍କ ନୂଆ ୱେବ୍ ସିରିଜ ‘ବେତାଲ’





ଏକ ଭୟାନକ କାହାଣୀକୁ ନେଇ ଶାହରୁଖ ଖାନ ପ୍ରଡୁକ୍ସନ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ନବନିର୍ମିତ ୱେବ୍ ସିରିଜ୍ ‘ବେତାଲ’ , ଯାହା ନେଟଫ୍ଲିକ୍ସ ରେ ରିଲିଜ ହେଇଛି |

କାହାଣୀଟି ଏହିପରି – ଜଣେ ପୁରାତନ ଆଦିବାସୀ ମହିଳା ଏକ ପ୍ରାଚୀନ ଅଭିଶାପ, ଏକ ଦୀର୍ଘ ଦିନର ଭୁଲିଯାଇଥିବା ଦୁଖଦ ଘଟଣା, କଳା ଯାଦୁ, ଡେଇଁବା ଭୟ, ଭୟଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ, ଚମକପ୍ରଦ ଚେହେରା ଏବଂ ଚିତ୍ତାକର୍ଷକ ଚିତ୍କାର, ନେଟଫ୍ଲିକ୍ସର ସର୍ବଶେଷ ୱେବ୍ ସିରିଜ୍ ‘ବେତାଲ’ ରେ ଏକ ଭୟଙ୍କର କାହାଣୀର ସମସ୍ତ ଉପାଦାନ ଅଛି | 

ଶାହରୁଖ ଖାନଙ୍କ ରେଡ୍ ଚିଲିସ୍ ଏଣ୍ଟରଟେନମେଣ୍ଟ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଏହି ସିରିଜ୍ ଏକ ଲୋଭୀ କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟରଙ୍କଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଗୋଟେ ଜଙ୍ଗଲରେ ଏକ ସିଲ୍ ଟନେଲ୍ ଖୋଲିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି, ଯାହାଫଳରେ ସେ ଏକ ରାଜପଥ ନିର୍ମାଣ କରିପାରିବ  | ତାଙ୍କୁ ଅଟକାଇଥିଲେ ସେହି ଅଞ୍ଚଳର ମୂଳ ବାସିନ୍ଦା, ଯେଉଁମାନେ କୁହନ୍ତି ଯେ ଟନେଲ୍ ଅଭିଶାପିତ ହୋଇଛି ଏବଂ ଏହାକୁ ଖୋଲିବା ଦ୍ୱାରା ସମସ୍ତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ନିଶ୍ଚୟ  ଘଟିବ | କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟର, ଏସବୁକୁ କେବଳ ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସ ବୋଲି କହି, ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ତା’  ରାସ୍ତାରୁ ହଟାଇବାକୁ  CIPD ନାମକ ଏକ ମିଲିଟାରୀ  ଦଳ ନିଯୁକ୍ତ କରିଛି  |

ନିଜ ରାସ୍ତାରୁ ହଟେଇବାପାଇଁ  ଟନେଲ ନିକଟରେ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରନ୍ତି କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟର | ପରେ ମୃତ ମାନଙ୍କୁ  ନକ୍ସଲ ଭାବରେ ପରିଗଣିତ କରିଥିଲେ | ଯେତେବେଳେ କମାଣ୍ଡୋମାନେ ଟନେଲ୍ ଖୋଲନ୍ତି  ସେମାନଙ୍କ (ମୃତ)  ମାନବ ଅସ୍ତିତ୍ୱ ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ଏକ ମନ୍ଦ ଶକ୍ତି ଉଭା ହୁଏ | ଏବଂ କମାଣ୍ଡାଣ୍ଟ ତ୍ୟାଗୀ (ସୁଚିତ୍ରା ପିଲ୍ଲାଇ) ଅଲଗା ଭାବେ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହୁଏ | ଟନେଲ ଭିତରୁ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଜୀବମାନେ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ପରେ ତା’ର କେଶ ଧଳା ହୋଇଯାଏ | ଯଦିଓ ଏହି ବିଷୟରେ କେହି ଅଧିକ ଚିନ୍ତା କରନ୍ତି ନାହିଁ | ଜୀବମାନଙ୍କଠାରୁ ନିଜକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ, କମାଣ୍ଡୋ, କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟର ଏବଂ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଜଙ୍ଗଲରେ ଥିବା କେତେକ ପୁରୁଣା ବ୍ରିଟିଶ ବ୍ୟାରେଜରେ ଆଶ୍ରୟ ନିଅନ୍ତି |

ପରବର୍ତ୍ତୀ ଅଧ୍ୟାୟ ଗୁଡିକରେ , ଆମେ ସେମାନଙ୍କୁ ଜୀବିତ ଥିବାର ଦେଖୁ ଯିଏକି  ବ୍ରିଟିଶର ମୃତ ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ସହିତ ଯୁଦ୍ଧ କରି ନିଆଁ , କଦଳୀ, ଲୁଣ ଏବଂ ପାଉଁଶର ମିଶ୍ରଣ ଦ୍ୱାରା ଯୁଦ୍ଧକୁ ରୋକି ଦିଏ | 

କହିବାକୁ ଗଲେ, ଶୋ’ର ନାୟକଙ୍କ ନାମ ବିକ୍ରମ, ଯିଏ କି ସବୁବେଳେ ଠିକ କର୍ମ ପାଇଁ ସଂଘର୍ଷ କରନ୍ତି | ଭାରତୀୟ ଲୋକନୃତ୍ୟକୁ ଜମ୍ବି-ଭୟଙ୍କର ଶୋ ସହିତ ମିଶ୍ରଣ କରିବାର ଏହା ଏକ ପ୍ରୟାସ  ମାତ୍ର  | ଏବଂ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ‘ବେତାଲ’ ଏକ ଆକର୍ଷଣୀୟ ୱେବ୍ ସିରିଜ୍ ପରି ଦେଖାଯିବ | କାହାଣୀ ଭିତରେ ଦର୍ଶକ ବୁଡି ଯାଉଥିବା ବେଳେ କିଛି ସ୍ଥାନରେ ନିର୍ମାତାମାନଙ୍କ ଯୋଗୁ ଦର୍ଶକ ଆଗ୍ରହ ହରାଇଛନ୍ତି  |

ଶୋ’  ଦୁର୍ନୀତିଗ୍ରସ୍ତ କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟରମାନଙ୍କ ଉପରେ ଖୋଳତାଡ଼ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରେ | ଯେଉଁମାନେ ଟଙ୍କା ପାଇଁ ବେଳେବେଳେ କ୍ଷମତାରେ ଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କର ଅଧିକାରର ଅପବ୍ୟବହାର କରିପାରନ୍ତି | ଏହା ମଧ୍ୟ ୧୮୫୭ ର ବିଦ୍ରୋହ ଏବଂ ଜାଲିଆନୱାଲା ବାଗ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରି କିଛି ଦୃଶ୍ୟରେ ଦେଶପ୍ରେମ ଆଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛି  | 

ଶୋ’ରେ କଣ ରହିଛି  ସମସ୍ୟା:  

୧. ଆବଶ୍ୟକତା ଠାରୁ ଅତ୍ୟଧିକ ଗୁଳିବିନିମୟ ଯୋଗୁ ମୂଳ କାହାଣୀ ଠୁ ଦୁରେଇ ଗଲେ |

୨. ହଠାତ ଭୟ ର ଭାବନା ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ବିଫଳ |

୩. ଆଖି ଆଗରେ ମୃତ୍ୟୁ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ନାୟକ ବେଳେବେଳେ ଆପଣଙ୍କୁ ହସାଇବ |

୪. ଅଜବ ସଂଳାପ ଶବ୍ଦ ଦର୍ଶକ ଙ୍କୁ ଶୃତି  କଟୁ ଲାଗେ | 

ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଏପରି ଏକ ଦୃଶ୍ୟ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ଭୟଙ୍କର ଆଦିବାସୀ ମହିଳା ପୁନିୟା (ମଞ୍ଜିରୀ ପୁପାଲାଙ୍କ ଅବିନୟ କରିଛନ୍ତି କୁହନ୍ତି, “ଲଗ ଗଇ ହମ୍ ସବକି” |

ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭୟଙ୍କର ଶୋ’ରେ ସାଉଣ୍ଡ ଇଫେକ୍ଟ ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ | ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ‘ବେତାଲ’ ପୂର୍ଣ୍ଣ ମାର୍କ ସ୍କୋର କରିବ  | ପୋଷାକ ଡିଜାଇନର୍ ଏବଂ ମେକଅପମ୍ୟାନ  ଭଲ କାମ  କରିଛନ୍ତି  | ତଥାପି, ଭୁତ ବା ଭୟଙ୍କର ଚେହେରାମାନଙ୍କ ପ୍ରତି  ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଇ ପାରିଥାନ୍ତା |

ସେମାନଙ୍କର ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଲାଲ ଆଖି, ଲାଲ୍ ଓଭରକୋଟ୍, ଦୁଷ୍ଟ ହସ ଏବଂ ହସୁଥିବା ହସ ସହିତ ଭୟ ଆଦୌ ନୁହେଁ ଇତ୍ୟାଦି, ଯଦି ନିର୍ମାତାମାନେ ଏହା ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତି , ତେବେ ୱେବ୍ ସିରିଜ ‘ବେତାଲ’ କୁ ଲୋକେ ଅଧିକମାତ୍ରାରେ ପସନ୍ଦ କରିବେ  | ଏକ ଦୃଶ୍ୟରେ, ଏକ ଚରିତ୍ର ଶକ୍ତି ପାଇଁ ବେତାଲ ସହିତ ବୁଝାମଣା କରେ | ଏବଂ ଅନ୍ୟଟିରେ, ଏକ ପ୍ରାଣୀ ତାଙ୍କ ଭାଇଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରେ ଯେ ସେ ଯନ୍ତ୍ରଣାରେ ଛଟପଟ ହେଉଛନ୍ତି | ଅନେକ ଜାଗାରେ କିଛି ଅଂଶରେ କାହାଣୀ ସହ ମେଳ ଖାଉନାହିଁ ବୋଲି ସିନେ କ୍ରିଟିକସମାନେ ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି | 

୪୫ ମିନିଟ ଅବଧି ବିଶିଷ୍ଟ କେବଳ ଚାରୋଟି ଏପିସୋଡ୍ ସହିତ, ଗୋଟିଏ ସିଟିଂରେ ଶୋ’କୁ ସହଜରେ ଦେଖିହେବ | ଯଦି ଭଲ  ଷ୍ଟାର୍ କାଷ୍ଟ୍ ଥାନ୍ତି ବା ଅଭିନୟ ଭଲ କରିଥାନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହା ଦେଖିବାକୁ ଇଚ୍ଛା ଲାଗିବ ଏବଂ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ କ’ଣ ହେବ ଆପଣ ସହଜରେ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିପାରିବେ |

ବିନୀତ କୁମାର ବିକ୍ରମ ସିରୋହିଙ୍କ ଚରିତ୍ରରେ ଭଲ ଅଭିନୟ କରିଛନ୍ତି  | ସୁଚିତ୍ରା ପିଲ୍ଲାଇ କମାଣ୍ଡାଣ୍ଟ ତ୍ୟାଗୀ ଭାବରେ ଚମତ୍କାର ଅଭିନୟ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ସେ ହିଁ ଏହି ସିରିଜରେ  ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛନ୍ତି | ସାହସୀ ତଥା ଧାର୍ମିକ ଡିସି ଅହଲୁୱାଲିଆ ଭାବରେ ଆହାନା କୁମ୍ରା  ମଧ୍ୟ ଭୁବ ଭଲ ଅଭିନୟ କରିଛନ୍ତି | ଜିତେନ୍ଦ୍ର ଯୋଶୀ, ସେକ୍ରେଡ୍ ଗେମ୍ସରେ ନିଜର ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପରେ, ଦୁର୍ନୀତିଗ୍ରସ୍ତ କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟର ଭାବରେ ଏଥିରେ ଅତି ନିଖୁଣ ଅଭିନୟ କରିଛନ୍ତି | ସାଇନା ଆନନ୍ଦ ତାଙ୍କ ଝିଅ ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରୁ ଉଚିତ ନ୍ୟାୟ ଦେଇଛନ୍ତି | ମଞ୍ଜରୀ ପୁପାଲା ସେ ଦେଖୁଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଫ୍ରେମରେ ନିର୍ଭୀକ ପୁନିୟା ଭାବରେ ସ୍ପଟ୍ ଲାଇଟ୍ ଚୋରି କରନ୍ତି | ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ମେନନ୍, ସ୍ୱପ୍ନିଲ୍ କର୍ତ୍ତ୍ରୀୱାର୍, ମୀନାଲ କପୁର, ଯଶୱନ୍ତ ୱାସନିକ୍, ସବିତା ବଜାଜ, ଅଙ୍କୁର ବିକାଶ, କୃଷ୍ଣ ସିଂ ବିଶତ  ଏବଂ ଲୋକପ୍ରିୟ ଭୋଜପୁରୀ ତାରକା ପୱନ ସିଂ ପ୍ରମୁଖ ଅଭିନୟ କରିଛନ୍ତି  | 

ଲକଡାଉନ୍ ସମୟରେ ସିନେମା ହଲ ବନ୍ଦ ହେତୁ ‘ବେତାଲ’  ନିଶ୍ଚୟ  ଆପଣମାନଙ୍କୁ ମନୋରଞ୍ଜନ ଦେବା ସହ ଭୟଭୀତ କରିବା ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଏ |


Tags

Related Articles

Back to top button
Close