Trending

ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଚର୍ଚ୍ଚା, କରୋନା ରୋକିବାରେ କେତେ ସହାୟକ ହେବ ରସୁଣ ?

 

ମହାମାରୀ କରୋନାଭାଇରସ୍ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗୁଛି | ସେଇ ଅନୁପାତରେ ମୃତକଙ୍କ ସଂଖା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି | ନା ଭ୍ୟାକସିନ ବାହାରିପାରୁଛି ନା କିଛି ସମାଧାନର ରାସ୍ତା | କେବଳ ଗୋଟିଏ ବାଟ – ଦୂରତ୍ୱ ବଜାଇ ରଖି ଘରେ ରୁହ , ସୁରକ୍ଷିତ ରୁହ |

କରୋନାଭାଇରସ୍ ଚାଇନାରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି, ପ୍ରତି ଚାରି ଦିନରେ ସଂକ୍ରମଣ ସଂଖ୍ୟା ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହେବା ସହ ଅନ୍ୟ ଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ରୋଗ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି | ଅନେକ ଲୋକ କରୋନା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଚିକିତ୍ସା ଖୋଜିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି |

ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ,  ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳର ଲୋକମାନଙ୍କୁ କରୋନାଭାଇରସ୍ ରୋକିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଉଛି ବୋଲି ଆଶା ଦିଆଯାଇଛି | ଡାକ୍ତରମାନେ ଆବିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି ଯେ, ରସୁଣର ଦ୍ୱାରା କରୋନାଭାଇରସ୍ ଭଲ ହୋଇଥାଏ |

ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହୋଇଥିବା ରିପୋର୍ଟରେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଦାବି କରାଯାଇଛି ଯେ ରସୁଣ ଫୁଟାଇବା ଏବଂ ରସ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ରାତାରାତି କୋଭିଡ ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକାଯାଇ ପାରିବ | ତେବେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) ଘୋଷଣା କରିଛି ଯେ ରସୁଣର ରୋଗପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଯୋଗୁଁ  ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଏହା ଉପକାରୀ | କିନ୍ତୁ ଏହାର କୌଣସି ପ୍ରମାଣ ନାହିଁ ଯାହା କରୋନାଭାଇରସକୁ ଅବରୋଧ କିମ୍ବା ଆରୋଗ୍ୟ କରିପାରିବ |

କରୋନାଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ

କୋଭିଡ -୧୯ ବିରୋଧରେ ଏକ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ କରିବାକୁ WHO ଫେବୃଆରୀ ୧୧ ଏବଂ ୧୨ରେ ଜେନେଭାରେ ଏକ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ଉଦ୍ଭାବନ ଫୋରମ୍ ଆୟୋଜନ କରିଥିଲେ | ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ବୈଜ୍ଞାନିକ, ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏଜେନ୍ସି, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏବଂ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଣ୍ଠି ସଂଗ୍ରହକାରୀମାନେ ଟୀକାକରଣ, ଚିକିତ୍ସା ଏବଂ ନିରାକରଣ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ |

WHO ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଟେଡ୍ରୋସ୍ ଆଡାନୋମ୍ ଗେବ୍ରେଏସସ୍ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଥିଲେ ଯେ କରୋନା ନିୟନ୍ତ୍ରଣକୁ ଆଣିବା ପାଇଁ ବିଜ୍ଞାନର ଶକ୍ତି ବ୍ୟବହାର କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | “କିଛି ପ୍ରଶ୍ନ ଅଛି ଯାହାର ଉତ୍ତର ଆବଶ୍ୟକ, ଏବଂ ଉପକରଣଗୁଡିକ ଯଥା ଶୀଘ୍ର ବିକଶିତ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ। ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ପ୍ରାଥମିକତା ଚିହ୍ନଟ କରିବା ଏବଂ ପ୍ରଗତିକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବା ପାଇଁ ବୈଜ୍ଞାନିକ ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ଏକତ୍ର କରି WHO ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସମନ୍ୱୟ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରୁଛି” |

ଭବିଷ୍ୟତରେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ବୃଦ୍ଧିକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଏହି ବୈଠକ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ପ୍ରାଥମିକତା ସ୍ଥିର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ବୋଲି ସଂଗଠନ ଆଶା କରୁଛି | WHO ଦୁର୍ବଳ ଜନସଂଖ୍ୟାକୁ ସୁଲଭ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇବା ଏବଂ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଯୋଗଦାନରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି |

ଏହି ସମୟରେ, ଚୀନ୍ ସରକାର କରୋନାଭାଇରସ୍ ବିସ୍ଫୋରଣର କେନ୍ଦ୍ରସ୍ଥଳ ଊହାନ ଏବଂ ଏହାର ଆଖପାଖରେ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ବୃଦ୍ଧି କରିଥିଲେ | ଏକ ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ନୂତନ ପଦକ୍ଷେପ ଅନୁଯାୟୀ ଊହାନଠାରେ ପରିବହନ ବନ୍ଦ ହେବା ସହ ପ୍ରତି ଘରର ତାପମାତ୍ରା ଯାଞ୍ଚ ଏବଂ ଜନସମାଗମ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଉଛି |

ଦେଶ ଏବଂ ବଡ ବଡ ସହରରେ କରୋନା ଭାଇରସ ଦ୍ରୁତବେଗରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ପରେ ଏହି  ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି | ଫେବୃଆରୀ ମାସ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହ ସୁଦ୍ଧା କରୋନା ସଂକ୍ରମଣରେ ସହରର ମୃତ୍ୟୁ ହାର ୪.୧  ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିବା ବେଳେ ଏହା ସମଗ୍ର ଦେଶର ୦.୧୭  ପ୍ରତିଶତ ଯାହା ଅନ୍ୟ ଦେଶମାନଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଯଥେଷ୍ଟ ଅଧିକ  ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି |

 

Tags

Related Articles

Back to top button
Close