Trending

ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ଚାଷୀଙ୍କ ଅସହାୟତାର ଚିତ୍ର,ବଳଦ ବଦଳରେ ଦୁଇ ପୁଅଙ୍କୁ ନେଇ କଲେ ହଳ





ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ: ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରରୁ ଜଣେ ଚାଷୀଙ୍କ ଅସହାୟତାର ଚିତ୍ର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ଜଣେ ଚାଷୀ ବଳଦ ବଦଳଲେ ନିଜର ଦୁଇ ପୁଅଙ୍କୁ ନେଇ ଜମିରେ ହଳ କରିଛନ୍ତି । କୃଷକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବଳଦ ଅସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ ତାର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର  ଅର୍ଥ ନାହିଁ।  ଲକ ଡାଉନ ଯୋଗୁଁ  ପନିପରିବା ଫସଲ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି ଯାହା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଅନେକ କ୍ଷତି କରିଛି ।

ଚିଣ୍ଡୱାରାଠାରେ ପନିପରିବା ଫସଲ ଖରାପ ହେବା ପରେ ଚାଷୀମାନେ ବହୁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ । ଆର୍ଥିକ ଓ ମାନସିକ ସ୍ତରରେ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇପଡ଼ିଥିଲେ ସାୱାଲ ବରୀରେ ରହୁଥିବା ଚାଷୀ ଜୟଦେବ ଦାସ । ଫଳରେ ପୁଅମାନଙ୍କୁ ବଳଦ କରି ହଳ କରିବା ପାଇଁ ସେ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ । କାରଣ ଅସୁସ୍ଥ ବଳଦକୁ ଚିକିତ୍ସା କରିବା କି ନୂଆ ବଳଦ କିଣିବା ତାଙ୍କ ପକ୍ଷେ ଆଉ ସମ୍ବଳ ନାହିଁ । ଯାହାଫଳରେ ଜୟଦେବ ଏଭଳି ନିଷ୍ପତି ନେଇଥିଲେ ।

ଆମର ଆର୍ଥିକ ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ଏବଂ ଫସଲ ମଧ୍ୟ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି। ପନିପରିବା ବଜାରରେ ବିକ୍ରି ହେଉନାହିଁ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେମାନେ ବହୁତ କଷ୍ଟ ପାଇଛନ୍ତି । ନିଜେ ହଳ କରି ଏଭଳି ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛୁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଚାଷୀଙ୍କ ଦୁଇ ପୁଅ ।

ଜୟଦେବଙ୍କର ଦୁଇଟି ଏକର ଜମି ଅଛି ଯେଉଁଥିରେ ସେ ପନିପରିବା ଚାଷ କରି ପରିବାର ଚଳାନ୍ତି | କୃଷକ ଜୟଦେବ ଦାସଙ୍କର ଦୁଇଟି ପୁଅ ଅଛନ୍ତି। ଗୋଟିଏର ନାମ ରାଜେଶ ଏବଂ ଅନ୍ୟଟିର ନାମ ଦେବ। ଉଭୟ ପୁଅ ଶ୍ରମିକ ଭାବରେ କାମ କରନ୍ତି ଏବଂ ପିତାଙ୍କ ସହିତ ଚାଷ ଜମିରେ ସାହାଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ କାମ କରନ୍ତି । ଅବଶ୍ୟ, ତାଲା ପଡିଥିବାରୁ ପନିପରିବା ବିକ୍ରି ହେଉନଥିଲା , ଯେଉଁ କାରଣରୁ ସେମାନେ ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ। ହେଲେ ଏବେ ସରକାର ଲକ ଡାଉନକୁ କିଛି ମାତ୍ରାରେ କୋହଳ କରିବା ପରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଅଶ୍ଵସ୍ତି ମିଳିଛି ।


Tags

Related Articles

Back to top button
Close