ଆକାଶ ଛୁଆଁ ସୁନା ଦର, ୧୧ ବର୍ଷରେ ସୁନା ଚାହିଦା ସର୍ବନିମ୍ନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ୨୦୨୦ମସିହାରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ କାରଣରୁ ସୁନା ଚାହିଦା ଉପରେ ବେଶ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥିଲା | ବିଶ୍ୱ ସୁନା ପରିଷଦ (ଡବ୍ଲୁ ଜି ସି ) ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୨୦ ମସିହାରେ ୧୧ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ବିଶ୍ୱରେ ସୁନା ଚାହିଦା ସର୍ବନିମ୍ନ ଥିଲା | ୨୦୨୦ ରେ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ସୁନା ଚାହିଦା ୩୭୫୯.୬ ଟନ୍ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି, ଯାହାକି ୨୦୧୯ ତୁଳନାରେ ୧୪ % କମ୍ ଯାହା ୨୦୦୯ ପରଠାରୁ ସର୍ବନିମ୍ନ ଅଟେ | ୨୦୦୯ ପରଠାରୁ ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ସୁନା ଚାହିଦା ୪୦୦୦ ଟନ୍ ତଳେ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି |

ବିଶ୍ୱ ସୁନା ପରିଷଦ ଅନୁଯାୟୀ, ବିଶ୍ୱରେ ଅଳଙ୍କାରର ଚାହିଦା ହ୍ରାସ ହିଁ ସୁନା ଚାହିଦା ଅଭାବର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ | ଡବ୍ଲୁ ଜି ସି କହିଛି ଯେ କରୋନା ଭୁତାଣୁ କାରଣରୁ ୨୦୨୦ ମସିହାରେ ଅଳଙ୍କାରର ମୋଟ ସୁନା ଚାହିଦା ୧୪୧୧.୬ ଟନ୍ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି ଯାହା ୨୦୧୯ ତୁଳନାରେ ୩୪% କମ୍ । ୨୦୨୦ ରେ ସୁନା ମୂଲ୍ୟ ଏକ ନୂତନ ରେକର୍ଡରେ ପହଞ୍ଚିଛି ଏବଂ ସେହି କାରଣରୁ ଚାହିଦା ହ୍ରାସ ପାଇଛି, ଏବେ ଭାରତରେ ସୁନା ମୂଲ୍ୟ ୫୦୦୦୦ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ |

ଅଳଙ୍କାରର ଚାହିଦା ହ୍ରାସ ହେତୁ କେବଳ ୨୦୨୦ରେ ସୁନା ବ୍ୟବହାର ହ୍ରାସ ହୋଇନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଡବ୍ଲୁ ଜି ସି ଅନୁଯାୟୀ ସମସ୍ତ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ୨୦୨୦ ରେ କମ୍ ପରିମାଣର ସୁନା କିଣିଛନ୍ତି | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ବିଶ୍ୱର ଚାହିଦା ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଛି | ଡବ୍ଲୁ ଜି ସି ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୨୦ ରେ ବିଶ୍ୱର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ମାତ୍ର ୨୭୨.୯ ଟନ୍ ସୁନା କିଣିଛନ୍ତି, ଯାହା ୨୦୧୯ ତୁଳନାରେ ୫୯% କମ୍ ଅଟେ | ବିଶେଷକରି ଦ୍ୱିତୀୟାର୍ଦ୍ଧରେ ୨୦୨୦ରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକ ହ୍ରାସ ପାଇଛି | ଯଦିଓ ୨୦୨୦ରେ ସୁନା ପାଇଁ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ଚାହିଦା ପାଇଁ ଭଲ ହୋଇଛି, ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ସୁନା ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱର ନିବେଶକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିଛି | ବୋଧହୁଏ ୨୦୨୦ ରେ ସୁନା ଦଣ୍ଡ ଏବଂ ମୁଦ୍ରାର ଚାହିଦା ୧୦% ବୃଦ୍ଧି ହୋଇ ୮୯୬ ଟନରେ ପହଞ୍ଚିଛି | ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ, ୨୦୨୦ ମସିହାରେ ସୁନା ବିନିମୟ କାରବାର ପାଣ୍ଠି ମଧ୍ୟ ୮୭୭.୧ ଟନ୍ ସୁନା କିଣିଛି, ଯାହା ସୁନା ପାଇଁ ବିନିଯୋଗର ଚାହିଦା ଦର୍ଶାଇଥାଏ |

୨୦୨୦ ରେ କେବଳ ସୁନାର ଚାହିଦା ହ୍ରାସ ପାଇନାହିଁ ବରଂ ଏହାର ଯୋଗାଣ ମଧ୍ୟ କମିଯାଇଛି | ଡବ୍ଲୁ ଜି ସି ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୨୦ ରେ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ୪୬୩୩ ଟନ୍ ସୁନା ରେକର୍ଡ ହୋଇଛି, ଯାହା ୨୦୧୯ ତୁଳନାରେ ୪% କମ୍ ରହିଛି |